ÚVOD DO SVĚTA KREMACE

26.05.2023

Vítejte v úvodu do světa kremace, prvním příspěvku na našem blogu, který se zaměřuje na téma kremace zvířat. Jsem spoluzakladatelkou kremačních služeb ve východních Čechách a ráda bych s vámi sdílela svůj pohled na tento unikátní obor, který spojuje lásku k zvířatům s moderním přístupem ke smutečnímu rituálu. Chci s vámi sdílet své zkušenosti, poznatky, názory odborníků a příběhy spojené s tímto citlivým tématem.

Když jsem jako malá holka sledovala svou maminku, která byla a stále je psí kadeřnicí a veterinářkou v jednom, nikdy by mě nenapadlo, že jednoho dne budu součástí takovéto služby. Tehdy mi připadalo, že zvířata jsou nesmrtelná a jejich život bude trvat věčně. Avšak s rostoucím věkem a zkušenostmi jsem pochopila realitu a uvědomila si nutnost poskytnout jim důstojný konec.

Ztráta milovaného mazlíčka je něco, co si velmi dobře pamatuji, jako by to bylo včera. Neutekla ani minuta. Ten pocit prázdnoty a smutku, který následuje po jejich odchodu, je něco, co nás provází celý život. Když jsem se rozhodla stát se součástí oboru kremace zvířat, bylo to právě proto, abych pomohla lidem nalézt útěchu a mír v těžkých chvílích.

Jak řekl slavný filozof Arthur Schopenhauer: "Každé zvíře má své udělené právo na život." A právě my, lidé, máme možnost zajistit jim důstojný odpočinek po jejich smrti. Kremace je jedním z nejšetrnějších a nejmodernějších způsobů, jak se rozloučit se svými mazlíčky.

Kremace ale může být pro mnohé neznámá cesta. Nabídnu vám pohled do tohoto světa a pomohu vám porozumět tomu, co to znamená pro vaše milované čtyřnohé přátele.

Pojďme začít od začátku - co je to vlastně kremace? Kremace je proces spalování těla zesnulého zvířete na vysoké teploty, což zanechá pouze popel a kosterní zbytky. Tento popel může být poté uložen do urny nebo rozptýlen na místě, které má pro vás a vaše zvíře speciální význam.

Představte si krásný podzimní den, kdy jste se se svým psem procházeli lesem a on si hrál v hromadách padlých listů. Rozptýlením popela na tomto místě můžete navždy uchovat vzpomínku na tyto společné chvíle.

Nyní se můžete ptát: proč bych se měl rozhodnout pro kremaci svého milovaného mazlíčka? Odpověď je jednoduchá - kremace nabízí řadu výhod, které ji činí preferovanou volbou pro mnoho majitelů zvířat.

Zaprvé, kremace je ekologicky šetrnější alternativou ke klasickému pohřbu. Nemusíte se starat o nalezení vhodného místa pro hrob ani o to, jaký dopad bude mít pohřeb na životní prostředí.

Zadruhé, proces kremace umožňuje zachování vzpomínky na vašeho mazlíčka ve formě popela. Mnoho lidí si vybavuje, při myšlence na své milované zvíře, pocit jeho tepla a blízkosti. Popel uložený v urně nebo rozptýlený na oblíbeném místě představuje trvalou připomínku této láskyplné náklonnosti.

Kremace take může být braná jako poslední důkaz lásky. Anebo je prokázáním lásky a úcty jakýkoliv pohřeb, zařízení jakéhokoliv aktu?

Možná to zní jako klišé ale jednou všechno prostě končí ale taky někde něco nového začíná. Rozlučte se a pomalu a rozvážně uzavřete bránu mezi vámi dvěma. To co máte uzamkněte a nezapomeňte. To hezký, si nikdy nenechte vzít. Zůstanou ve vás, navždy. Vzpomínky.

Nechme teď ale stranou smutné myšlenky a pojďme se společně ponořit do světa kremace, do jeho tajemství, tradic a inovací. V dnešní době si stále více lidí uvědomuje, že zvířata jsou nedílnou součásti našich životů. Stávají se našimi průvodci v každodenním shonu i posluchači našich radostných i smutných chvil.

Na závěr bych ráda zmínila, že každý člověk prožívá smutek nad ztrátou svého milovaného zvířete jinak. Pro někoho je kremace ideální volbou, která mu pomáhá vyrovnat se s tímto zásahem do života. Pro jiného může být potřeba najít útěchu v jiném řešení. Důležité je respektovat volbu každého jednotlivce a poskytnout mu podporu v těch nejtěžších chvílích.

Těším se na další sdílení informací, příběhů a zkušeností s vámi v našem blogu.

jako housenka v motýla...